15 października 2017

Stomatologia dla Dzieci

  • wizyta adaptacyjna – Pierwsze wizyty u lekarza dentysty powinny zaznajomić dziecko z aparaturą stosowaną w gabinecie stomatologicznym oraz w miarę możliwości przekonać je, że dentysta nie musi się kojarzyć ze strachem. Bardzo ważna jest również postawa rodziców. Jeśli dziecko w domu słyszy, że tata jest zdenerwowany, ponieważ idzie do dentysty, to zakłada, że każda wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy się ze stresem. A przecież obecnie leczenie stomatologiczne naprawdę może być bezbolesne. Ważne też, aby nie używać przed wizytą stwierdzeń: „nie bój się” lub „na pewno nie będzie boleć”, ponieważ dziecko w takim wypadku będzie wiedziało, że to są odczucia rodziców i nastawi się negatywie.
    Następny aspekt wizyt adaptacyjnych to edukacja rodziców małego dziecka. Powinni oni poznać zasady prawidłowej higieny jamy ustnej i uświadomić sobie, że o zęby dziecka należy dbać od momentu ich pojawienia się w jamie ustnej, a do dentysty warto przychodzić zanim dziecku wyrzną się wszystkie zęby.
    Przed wizytą rodzic w prostych słowach powinien poinformować dziecko o planowanej wizycie u stomatologa i jej celu – np. obejrzenie i zbadanie zębów i nauka ich mycia. Ponownie podkreślę, że nie należy zapewniać dziecka, że wizyta będzie bezbolesna lub że dziecko nie musi się bać, ponieważ skutek będzie dokładnie przeciwny.
  • sedacja gazem rozweselającym – podltenek azotu (“gaz rozweselający”) który jest używany w trakcie leczenia stomatologicznego celem uspokojenia oraz rozluźnienia zestresowanego pacjenta. Pacjent w sedacji nie odczuwa lęku mimo że ma ograniczoną orientację i zmniejszoną zdolność koncentracji uwagi, współpracuje z wykonującym zabieg. Bardzo szybko powraca do pełnej świadomości. Wdychany podtlenek azotu wywołuje uczucie euforii oraz odprężenia nie zagrażając przy tym zdrowiu pacjenta. W warunkach gabinetu stomatologicznego podtlenek azotu nie ma możliwości wywołania głębokiej narkozy lub snu – pacjent może swobodnie przełykać, mówić oraz kaszleć, a także pozostaje przytomny i oddycha samodzielnie.
  • leczenie zębów mlecznych 
  • leczenie zębów stałych 
  • profilaktyka próchnicy 
  • zdjęcie rentgenowskie punktowe